Zabudnuté heslo | Registrácia
 |  Užívateľské meno:   Heslo:  
| 5,345,054 Návštev
Bannerko

Plány a ciele občianskeho združenia Hornoliptovský kurucký regiment

Vážení spoluobčania. 

  Naša obec si v auguste 2009 pripomenie výročie 300 rokov od „Bitky pri Vavrišove“. V období pred 300 rokmi prebiehali vojnové ťaženia kuruckých povstaleckých vojsk vedených Františkom Rákoczim II proti vojskám cisárskym vedeným grófom Siegbertom Heisterom. V dejinách sú tieto vojny známe pod názvom „kurucko-labanské“ a samotná bitka pri Vavrišove ako „Švihrovska“.
  Keď sa do povstania Františka Rákocziho II zapojila aj šľachta, povstanie nadobudlo stavovský charakter. Hlavnú údernú silu kuruckého vojska však naďaľej tvorili roľnícke masy. Väčšina Liptovskej šľachty bola evanjelického vyznania a aj jej poddaní. Po zložení zbraní kurucami boli evanjelici veľmi tvrdo prenasledovaní. Táto udalosť sa dotkla všetkých obcí v belianskej doline, ale samotná bitka bola centralizovaná na území Vavrišova. Samotné Vavrišovo bolo aj najviac postihnuté. Dedina bola vypálená, ľudia trpeli...
  Ale o tom sa viac dočítate v brožúre, ktorá sa k Vám dostáva do každého domu. Za jej preklad z maďarčiny treba poďakovať nášmu evanjelickému farárovi Michalovi Hudákovi. Najväčšiu zásluhu na zmapovaní týchto pre nás významných udalostí má Miroslav Števček, náš rodák, ktorý sa histórii tejto bitky venuje už druhé desaťročie.
  Náš obecný úrad s poslancami sa jednomyselne rozhodol uctiť si toto výročie, vzdať hold všetkým účastníkom, obetiam, padlým. Zároveň chceme založiť tradíciu osláv pre ďalšie generácie. Keďže sa tejto histórii na Slovensku venuje veľmi málo ľudí, máme pred nami ťažkú a dlhú cestu. Na prípravách pracujeme od októbra minulého roku: Vytvorili sme pracovnú skupinu, ktorá sa podľa potreby stále zväčšuje. Zúčastnili sme sa rekonštrukcie bitky pri Slavkove, kde sme čerpali myšlienky, ako pripraviť rekonštrukciu „Bitky pri Vavrišove“.
  Už v tomto roku chceme vybudovať veľký pútač na začiatku dediny, založiť vojenskú kuruckú jednotku v autentickom ošatení a zbroji. Chceme, aby táto už v druhej polovici roka robila propagáciu našej akcii na rôznych kultúrnych podujatiach v okrese.
  Na to, aby sme našu obec spropagovali nielen v rámci Slovenska, ale aj všetkým návštevníkom zo zahraničia, chceme na Bóroví vybudovať stálu expozíciu bitky a histórie Vavrišova. K tomu budeme potrebovať hlavne pochopenie a súhlasy všetkých majiteľov pozemkov. Do všetkého máme záujem zapojiť hlavne miestnych občanov. Uvítame každú Vašu iniciatívu.
  Iste sa pýtate, koľko to bude všetko stáť a odkiaľ na to vezmeme prostriedky. Hľadáme možnosti cez rôzne projekty v rámci EU. Budeme oslovovať sponzorov, firmy a veľa sme schopní vytvoriť svojpomocne. Veríme, že aj s Vašou pomocou sa priblížime k cieľu.
  Radi sa dáme poučiť Vašimi ideami, ktoré môžete písomnou alebo mailovou poštou posielať na náš Obecný úrad. Prosíme Vás aj o informácie, či sa u Vás nachádzajú rôzne druhy pamiatok na tieto časy. Pre ďalšie generácie to bude mať nesmiernu hodnotu.
 
 
Za prípravný výbor: Zdeno Majerík.
 
Naposledy aktualizované 16/01/09 @ 6:25 PM.

© 2009 Hornoliptovský kurucký regiment